Gdzie ubezpieczenie OC jest najtańsze?

Gdzie ubezpieczenie OC jest najtańsze?

05/11/2012

Wysokość składki za OC zależy od bez mała kilkudziesięciu czynników. Jednym z najistotniejszych jest miejsce zarejestrowania pojazdu. Przyjęło się, że im miasto jest większe, tym cena za OC będzie większa. Ale czy faktycznie zależność jest tak prosta? Cóż, niekoniecznie.

Nadając kształt składce na ubezpieczenie OC, towarzystwa ubezpieczeniowe najpierw ustalają stawkę bazową na podstawie: pojemności silnika, rodzaju pojazdu, jego przeznaczenia oraz miejsca zarejestrowania pojazdu. Do niej następnie będą doliczane zniżki i zwyżki na podstawie kilkudziesięciu innych czynników (takich jak doświadczenie kierowcy, jego historia ubezpieczenia, wiek samochodu, etc).

Miejsce zameldowania jest o tyle istotne, że mieszkańcy aglomeracji charakteryzują się większą szkodowością, aniżeli kierowcy z mniejszych miejscowości.

Czyli mamy jasną odpowiedź, tak? Najwięcej za OC komunikacyjne płaci się w Warszawie?

Otóż nie. Dla ubezpieczycieli bardziej aniżeli liczba mieszkańców liczą się policyjne statystyki kolizji i wypadków. Dlatego też statystyki kalkulacji wykonanych w serwisie ipolisa.pl w pierwszej połowie 2012 roku przez właścicieli samochodów osobowych zarejestrowanych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców pokazują, że polisa OC najdroższa jest dla kierowców… z Trójmiasta. Średnio mieszkaniec Gdyni musi zapłacić 1591 złotych, co dystansuje kierowców z reszty kraju. Drugie miejsce padło w udziale Gdańskowi ze średnią składką 1499 złotych. OC w Warszawie kosztuje statystycznego kierowcę 1490 złotych, co daje stolicy dopiero ostatnie miejsce na podium. Pierwszą piątkę zamyka Łódź (1440) i Poznań (1405), za nimi plasuje się dopiero Wrocław i Kraków (odpowiednio 1402 i 1338 średnio na polisie OC).

Poznaliśmy więc najdroższe miasta Polski. A gdzie mają oni najtaniej? Cóż, z branych pod uwagę 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców najtańszy jest Rzeszów, gdzie za OC płaci się średnio 944 złote. Następny w kolejności jest Płock (952 zł), potem Tarnów (975) i Kalisz (976). Ostatnim miastem, w którym za OC zapłacimy poniżej tysiąca złotych, jest Opole (988 złotych).

Jednym słowem – choć w powszechnym mniemaniu większe miasto oznacza wyższą składkę za OC, to z uwagi na statystyki szkodowości zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Tłumaczy to fakt, dlaczego OC w Gdyni jest średnio o 100 złotych droższe aniżeli w wielokrotnie większej Warszawie, a Częstochowa (miasto pod względem liczby mieszkańców porównywalne do Gdyni) jest jedną z najtańszych miejscowości.

O nas

Superpolisy.com.pl - znajdujemy najtańsze ubezpieczenia OC i dobre polisy AC w Twoim mieście.

Policz OC / AC

Kalkulator OC / AC