Wojna cenowa w ubezpieczeniach. Ile za OC zapłacimy w 2013 roku?

Wojna cenowa w ubezpieczeniach. Ile za OC zapłacimy w 2013 roku?

09/04/2013

Polscy kierowcy narzekają na cenę polisy. Tymczasem, jak się okazuje, wcale nie mają podstaw do złego nastroju przy okazji podpisywania umowy ubezpieczenia. Jak się okazuje, średnia wysokość składki jest niższa, niż przed rokiem… Tylko czy ta tendencja utrzyma się na dłużej?

Jak wykazała porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl, średnia wysokość kalkulacji za ubezpieczenie samochodu OC w 1 kwartale 2013 roku jest niższa o 133 złote w stosunku do podobnego okresu w ubiegłym roku. Ale to zaczyna być niebezpieczne dla samych firm ubezpieczeniowych. Już dwa lata temu same ubezpieczenia komunikacyjne przyniosły pół miliarda strat (!).

Co stoi za aż tak wielkimi stratami finansowymi? Otóż tak:

  • ciągłe obniżanie cen nawet już poza jakiekolwiek granice zdrowego rozsądku oraz nieustająca wojna o klienta – coraz więcej kierowców dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że najtańsze OC jest najlepsze. Stąd też próby ich przyciągnięcia właśnie w taki sposób;
  • coraz większe kwoty odszkodowań – chociaż pomimo prowadzonych przez policję statystyk szkodowości liczba kolizji i wypadków zmniejsza się, to wartość wypłacanych świadczeń systematycznie rośnie. Chociażby dlatego, że jeszcze kilka lat temu nikomu nie śniły się auta zastępcze dla każdego poszkodowanego, jak ma to miejsce teraz…

Ogólnie ubezpieczenia komunikacyjne nigdy nie były zbyt opłacalne dla ubezpieczycieli, którzy wysoką szkodowość z tytułu tej polisy i niską składkę próbują sobie wynagrodzić wyrobieniem w ten sposób bogatego portfela klientów, którym można proponować także inne produkty. Ale obecne składki są już poniżej jakiejkolwiek opłacalności. Jest bardzo prawdopodobne, że apel pana Andrzeja Klesyka, prezesa PZU, znajdzie posłuch i składki za OC wzrosną do około 30%.

Tym ważniejsze jest więc porównanie składek przez kalkulator polis komunikacyjnych.

O nas

Superpolisy.com.pl - znajdujemy najtańsze ubezpieczenia OC i dobre polisy AC w Twoim mieście.

Policz OC / AC

Kalkulator OC / AC