Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

19/12/2012

Wspominaliśmy już o tym, jak duże znaczenie przy obliczaniu składki ma miejsce zarejestrowania pojazdu. Dziś kontynuujemy temat. Okazuje się że czynników mających wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC jest więcej. Jednak zacznijmy od początku.

Składka podstawowa (bazowa) - co to takiego?

Składka podstawowa to wyjściowa składka od której będą naliczane poszczególne zniżki i zwyżki. Co z tego że mamy 60 proc. zniżki a nasz kuzyn tylko 30 proc. kiedy ma niższą składkę podstawową i w efekcie i tak płaci mniej niż my? No właśnie. Co wpływa na wysokość wyjściowej składki?

Po pierwsze miejsce zarejestrowania pojazdu.

W takiej Gdyni będzie to prawie 1600 zł, w Rzeszowie ok. 940zł. Wyobraźmy sobie dwóch identycznych kierowców ze zniżką 60 proc. W Gdyni kierowca zapłaci 640 zł za OC a Rzeszowie 376 zł.

Po drugie pojemność silnika

Zależność jest taka, że im większa pojemność silnika, tym wyższa składka. Wynika to ze związku pojemności z mocą samochodu. Ubezpieczyciele zakładają że im większą prędkość może osiągać samochód, tym większe ryzyko szkody. Właściciel pojazdu o maksymalnej prędkości przeszło 200 km/h może więcej poszaleć niż ten z „wolniejszym” autem.

Po trzecie przeznaczenie pojazdu

Czy użytkujemy samochód prywatnie czy używamy jako narzędzia pracy np. taxi czy przy prowadzeniu kursów prawa jazdy. Tańsze OC będzie miał kierowca, który użytkuje pojazd prywatnie. Taksówkarz i instruktor prawa jazdy jeżdżą więcej, a co za tym idzie, ryzyko popełnienia szkody jest większe.

Po czwarte rodzaj pojazdu

Wyższe składki zapłacą kierowcy terenówek, ciężarówek, samochodów campingowych.

Tabela bonus malus

Ważnym elementem taryfy OC, jest tzw. tabela Bonus Malus. Określa ona wysokość zniżki (bonus) za liczbę lat bezszkodowej jazdy w ubezpieczeniu OC pojazdu oraz zwyżki (malus) w składce za szkodowy przebieg ubezpieczenia. Za każdy bezszkodowy 12 miesięczny okres ubezpieczenia można się przesunąć o jedną klasę w dół tabeli i po kilku okresach możemy liczyć na 60 proc. zniżki. Przy wystąpieniu szkody przesuwamy się znów w górę tabeli i tracimy część zniżki.

Ale to nie wszystko…

Każde towarzystwo ma własną, opracowaną przez siebie taryfę OC. Wiele dodatkowych czynników może mieć znaczenie przy przeliczaniu składki: wiek właściciela pojazdu, wiek samochodu, marka auta, rodzaj silnika, kontynuacja współpracy, ubezpieczenie kilku pojazdów, liczba miejsc pojazdu, brak ważnego badania technicznego itd. Zawsze przy podpisaniu umowy OC klient ma prawo wglądu do opracowanej przez towarzystwo taryfy OC, żeby wiedział za co płaci i dlaczego.

O nas

Superpolisy.com.pl - znajdujemy najtańsze ubezpieczenia OC i dobre polisy AC w Twoim mieście.

Policz OC / AC

Kalkulator OC / AC